Τα εικαστικά εργαστήρια του elenART STUDIO έχουν σαν στόχο να μεταδώσουν στους μαθητές την εικαστική σκέψη και αντίληψη με δημιουργικό τρόπο, τη κατανόηση βασικών εννοιών της τέχνης, των υλικών και των εκφραστικών μέσων και να ενισχύσουν την φαντασία τους. Πρακτικά η σειρά των εργαστηρίων περιλαμβάνει βιωματικές και ομαδικές ασκήσεις, με σύνθετα υλικά, πηλό , κολάζ, ζωγραφική κ.α. Με αυτόν τον τρόπο δίνεται έμφαση στην έκφραση του παιδιού, στην εξωτερίκευση του ψυχικού του κόσμου, στην αξιοποίηση των δημιουργικών του ικανοτήτων και την ανάπτυξη των δεξιοτήτων του. Η υλοποίηση των έργων προκύπτει πάντοτε μέσω συγκεκριμένης θεματολογίας και περιλαμβάνει θέματα με μια ”θεωρητική” προέκταση. Μέσα απο τα εργαστήρια μας δίνεται η δυνατότητα στους μαθητές να έρθουν σε επαφή με την ιστορια της τέχνης Στη διάρκεια του μαθήματος σημαντική θεωρείται η διατήρηση της αυθεντικότητας της αισθητικής των παιδιών με ταυτόχρονη την ανάπτυξη του αισθητικού τους επιπέδου. Τα μαθήματα γίνονται ανάλογα με την ηλικία του κάθε παιδιού για να μπορούν να ολοκληρώσουν σωστά τις γνώσεις τους και να εξελίσσονται. Ο αριθμός των παιδιών σε κάθε ομάδα δεν ξεπερνάει τα πέντε παιδιά. Τέλος τα εικαστικά με το ευρύ φάσμα μεθόδων και μέσων δίνουν το βήμα στο παιδί στο να δημιουργήσει έναν νέο κόσμο όπου μέσα από αυτόν θα παράγει έργο που θα αποτελέσει την αφετηρία για την δημιουργία ενός ισορροπημένου χαρακτήρα με θετικά πολυσύνθετη σκέψη. Υπεύθυνη ‘Ελενα Χρίστου , BA Fine Art , Aristoteleio University ,(Distiction) MA Fine Art , Chelsea College of Art and Design, University of the Arts London
Add a review