Το 1988 το Πινδάρειο Ωδείο ιδρύεται στην Κύπρο από την Κυρία Έλενα Φιλιππίδου – Θεοφάνους και αναγνωρίστηκε από το κυπριακό Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού, ως μέλος του Συνδέσμου Ωδείων Κύπρου. Από τότε, το Πινδάρειο Ωδείο Κύπρου ξεκινά μια σημαντική πορεία στο μουσικό χώρο της Κύπρου που στόχο έχει αφενός να μυήσει  ,τους σπουδαστές και σπουδάστριες του στον απέραντο κόσμο της Μουσικής, αφετέρου να τους δώσει τα κίνητρα και τις γνώσεις να αγαπήσουν και να υπηρετήσουν τη μουσική τέχνη.
Σήμερα το Ωδείο μας, εκτός από το Κεντρικό Ωδείο το οποίο βρίσκεται στην Μακεδονίτισσα και διευθύνεται από την Γενική Διευθύντρια Κυρία Έλενα Φιλιππίδου- Θεοφάνους, αποτελείται από πέντε παραρτήματα σε διάφορες περιοχές της Λευκωσίας. Τα παραρτήματα μας σε χρονολογική σειρά ίδρυσης είναι:
1)Παράρτημα Λατσιών (2000) με διευθύντρια την Κυρία Μαρία Λάμπρου-Ναζίρη
2)Παράρτημα Λακατάμειας (2006) με διευθύντρια την Κυρία Βούλα Γεωργίου- Σαββίδη.
3)Παράρτημα Αστρομερίτη (2007) με διευθυντή τον Κύριο Νίκο Μυλόρδο.
4)Παράρτημα Δασούπολης (2008) με διευθύντρια την Κυρία Νικολίνα Βιολάρη.
5)Παράρτημα Κοκκινοτριμιθιάς (2012) με διευθύντρια την Κυρία Έλενα Φιλιππίδου- Θεοφάνους.
Στο Πινδάρειο Ωδείο Κύπρου, διδάσκονται όλα τα είδη μουσικής από έμπειρους καθηγητές και πλήρως καταρτισμένους μουσικούς-παιδαγωγούς.  ,Στόχος όλων μας είναι η επίτευξη του υψηλότερου επίπεδου κατάρτισης και καταξίωσης για τους σπουδαστές μας. Οι απόφοιτοι μας συνεχίζουν τις σπουδές τους στη μουσική στο εξωτερικό με μεγάλη επιτυχία. ,
Εκτός από την συνεχή προσπάθεια για πρόοδο και βελτίωση των σπουδαστών μας, κάθε χρόνο, πραγματοποιούνται τελικές εξετάσεις υψηλότατου επιπέδου από τον εξεταστή μας εξ Ελλάδος , τον Μουσικόλογο- Συνθέτη και Πιανίστα Κύριο Δημήτρη Καραβέλη.  ,
Επίσης, το Πινδάρειο Ωδείο Κύπρου δίνει το παρόν του έμπρακτα στον κυπριακό μουσικό χώρο και έχει πλούσια ιστορία από παραστάσεις και συναυλίες. Έχει οργανώσει μουσικοχορευτικές παραστάσεις  ,με θέμα «Musicals» (2006) , υπό την υψηλή προστασία της Έντιμης Κυρίας Φωτεινής Παπαδοπούλου, «Ελληνικό Κινηματογράφο» (2008) υπό την υψηλή προστασία της Έντιμης Κυρίας Έρσης Χριστόφια και υπό την αιγίδα της Προέδρου του Κυπριακού Ερυθρού Σταυρού Κυρίας Φωτεινής Παπαδοπούλου, μεγάλη Ροκ Συναυλία (2009)  ,και «Ρεμπέτικη Βραδιά» (2010) υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού Κύπρου όπου τα καθαρά έσοδα δόθηκαν στον Ερυθρό Σταυρό, στο Κάνε μια Ευχή , Παιδική Στέγη Λευκωσίας και λοιπά. Έχει οργανώσει επίσης εκδηλώσεις του Αντικαρκινικού Συνδέσμου, του ΠΑΣΥΦΑΚ (ΑΝΤΙΚΑΡΚΙΝΙΚΟΣ), του Telethon, της Ιεράς Μητρόπολης Λεμεσού και  ,πολλά άλλα.
Στο Ωδείο μας, δίνεται η ευκαιρία σε νέους μουσικούς για παροχή υψηλού επιπέδου εκπαίδευσης στον τομέα της Μουσικής , αλλά και στην διαμόρφωση του χαρακτήρα και της προσωπικότητας τους διαμέσου της ευεργετικής επίδρασης της. Επίσης, μέσω των διαφόρων μουσικών συνόλων (χορωδία, ορχήστρα , ensembles κτλ) που προσφέρει το Ωδείο μας, οι σπουδαστές μας αναπτύσσουν το αίσθημα της συνεργασίας, συλλογικότητας και υπευθυνότητας. Όλο το εκπαιδευτικό σύνολο του Ωδείου μας προσπαθεί με ζήλο και αγάπη για τη μουσική να διδάξει και να μεταδώσει το μουσικό πνεύμα και τη γνώση, καθώς και να εντάξει ανθρώπους όλων των ηλικιών στον απέραντο αλλά και συνάμα συναρπαστικό κόσμο της μουσικής.
Add a review